Bruker kompetanse fra oljenæringen til å utvikle prosjektstyringsverktøy skreddersydd for byggenæringen

Jan Tore GrindheimDec 13, 2023
"Etter å ha bygget en rorbu, fikk jeg ideen om å lage et prosjektstyringsverktøy skreddsydd for byggenæringen med fokus på brukervennlighet. Målet er å gjøre arbeidsdagen så effektiv som mulig for alt fra små snekkerbedrifter til store utbyggere", sier Jan Tore Grindheim, daglig leder i Fonn.  

Grindheim hadde jobbet som prosjektleder i store konsern i oljenæringen i 15 år, og kunne mye om prosjektstyring og prosjektstyringsverktøy. 

"Jeg så at byggenæringen var lite digitalisert og hadde dårlige verktøy for å styre tid og ressurser", sier Grindheim.

"Etter å ha bygget en rorbu, fikk jeg ideen om å lage et prosjektstyringsverktøy skreddsydd for byggenæringen med fokus på brukervennlighet. Målet er å gjøre arbeidsdagen så effektiv som mulig for alt fra små snekkerbedrifter til store utbyggere", sier Grindheim.

Helt fantastiske talenter 

I 2016 fikk han med seg dyktige medarbeidere og i 2017 ble Fonn AS etablert i Os utenfor Bergen. 

"Det gikk ikke lang tid før vi fikk kunder. Nå er vi godt etablert med salgsorganisasjoner i Storbritannia og USA, og vi har et IT-utviklingsteam i Polen", sier Grindheim. 

I løpet av året vil bedriften ha om lag 65 personer ansatt, og i Os er de 8 personer.

"Vi er et spennende teknologiselskap, og vi har fått med oss noen helt fantastiske talenter med tung fagkompetanse som vil jobbe med oss", sier han.

Fenomenal samarbeidspartner 

Fonn har vært kunde av DNB siden oppstarten, og Grindheim er fornøyd med banken sin og ikke minst kundenansvarlig Marie Hanedalen Bøthun.

"Banken har hele tiden vært fleksibel, og sett vårt potensiale. Kundeansvarlig har vært løsningsorientert og proaktiv, og har vært en helt fenomenal samarbeidspartner", sier Grindheim. 

Gründerne har fått god hjelp fra Innovasjon Norge og de har fått såkalte «vekstlån» fra DNB der Innovasjon Norge garanterer for lånene. De har også jobbet kontinuerlig med å få med seg investorer.

Vi vil bli verdensledende på prosjektstyring i byggenæringen, og vi har jobbet målrettet og tett med våre investorer, og har fokus på å bygge åpenhet og tillit mellom oss og investorene. 

Skaper store ringvirkninger 

Marianne Wik Sætre som er banksjef for DNB på Vestlandet (i Bergensregionen) er imponert over gründerselskapet. 

"Fonn revolusjonerer prosjektledelse og gjennomføring av byggeprosjekter globalt. De bidrar til at byggeprosjekter blir mer effektive og bærekraftige", sier hun. 

Banksjefen er opptatt av hvilke ringvirkninger Fonn og andre gründerbedrifter skaper.

For at vi skal utvikle norsk næringsliv trenger vi nye bedrifter som skaper nye arbeidsplasser. Ringvirkningene som disse bedriftene skaper er ekstremt viktige i form av at de betaler skatter og avgifter til staten, aktiverer andre bedrifter med innkjøp og samarbeid, og de ansatte betaler skatter og bidrar ved at de er forbrukere i sine lokalsamfunn.  

Related posts

Høstens prosjekter i Bergen sentrum

Fonn brukes til en rekke historiske byggeprosjekter denne høsten. Rehabiliteringsprosjektene på blant annet Hotel Terminus, Galleriet og Strandgaten 196 opplever stor nytte av prosjektsty.

How to improve communication with subcontractors and keep Your construction projects on track

How complex are your construction projects when you think about how many different people from different disciplines get involved? From residential developments to large-scale infrastructure.

Using the 7 Principles of Sustainable Construction to ensure greener building projects

We’ve talked before about sustainable construction – and it hasn’t become any less relevant. With a growing awareness around climate change and tighter regulations in the UK ensuring sustain.